Kategoriya: To'garaklar
1-sinf ona tili fanidan to'garak ish rejasi va dars ishlanmasi
Yuklab olish uchun: https://yadi.sk/i/4lBiBsBqbvjbow
To’garakning 1-yarim yillik ish rejasi
№ |
O’tiladigan mavzular |
Soat |
Sana |
Uyga vazifa |
1. |
Bir xil masofada nuqtalar qo’yish, chamalash mashqlarini oshirish mashqlari |
1 |
|
|
2. |
Kichik va katta yarim elementlarini yozish
|
1 |
|
|
3. |
Kichik o va bosh O harfini hamda kichik n va bosh N harfini yozish |
1 |
|
|
4. |
Kichik a,i va bosh A,I harflarini yozish. |
1 |
|
|
5 |
Kichik m,t va bosh M,T harflarini yozish. |
1 |
|
|
6 |
Bosh L,B va kichik l,b harflarini yozish |
1 |
|
|
7. |
Kichik k, r va bosh K,R harflarini yozish. |
1 |
|
|
8. |
Kichik o’ , d va bosh O’,D harflarini yozish |
1 |
|
|
9. |
Kichik u,y va bosh U,Y harflarini yozish |
1 |
|
|
10. |
Kichik e,g, va bosh E,G harflarini yozish |
1 |
|
|
11. |
Ng harf birikmasini yozishga o’rgatish |
1 |
|
|
12 |
Kichik s,h va bosh S,H harflarining yozilishi. |
1 |
|
|
13-14 |
Kichik sh,p va bosh Sh,P harflarining yozilishi. |
2 |
|
|
15 |
Kichik q,ch va bosh Q,Ch harflarining yozilishi |
1 |
|
|
16 |
Kichik j,g’ va J,G’ harflarining yozilishi |
1 |
|
|
17 |
Kichik z,v va bosh Z,V harfining yozilishi |
1 |
|
|
1-Mashg’ulot
Mavzu: Bir xil masofada nuqtalar qo’yish, chamalash mashqlarini oshirish mashqlari
Mashg’ulotning maqsadi |
Maqsadlar:
|
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Qiya to’g’ri chiziq chizish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
3 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
4 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
Ko’rildi: MMIBDO’
2-Mashg’ulot
Mavzu: Kichik va katta yarim elementlarini yozish
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik va uzun ilmoqlarni chizish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish.
Ko’rildi : MMIBDO’
3-Mashg’ulot
Mavzu: Kichik o va bosh O harfini hamda kichik n va bosh N harfini yozish. |
Mashg’ulotning maqsadi |
Maqsadlar:
|
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik o va bosh O harfini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish.
Ko’rildi: MMIBDO’
4-Mashg’ulot
Mavzu: Kichik a,i va bosh A,I harflarini yozish. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar:Kichik a,i , bosh A,I. Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik a,i va bosh A,I harflarini yozishni o’rgatish. |
Mashg’ulotning maqsadi |
Maqsadlar:
|
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik a,i va bosh A,I harfini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish.
MMIBDO’ ____________________
Sana _____________
Mavzu: Kichik m,t va bosh M,T harflarini yozish. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Kichik m,t va bosh M,T harflari. Soatlar soni: 1 soat |
Mashg’ulotning maqsadi |
Maqsadlar: Ta’limiy maqsad: Kichik m,t va bosh M,T harflarini yozishni o’rgatish. Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilar qalbida ona Vatanga bo’lgan mehrni uyg’otish. Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarda kichik m harfini yozish ko’nikmalarini rivojlantirish.
|
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik m harfini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Bosh L,B va kichik l,b harflarini yozish. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Bosh L,B va kichik l,b harflari Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Bosh L,B va kichik l,b harflarini o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Bosh B harfini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Kichik k, r va bosh K,R harflarini yozish. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Kichik k, r va bosh K,R harflari. Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik k, r va bosh K,R harflarini o’rgatish. |
I. Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Bosh K harfini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Kichik o’ , d va bosh O’,D harflarini yozish. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar Kichik o’ , d va bosh O’,D harflari Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik o’ , d va bosh O’,D harflarini yozishni o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik o’ harfini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Kichik u,y va bosh U,Y harflarini yozish. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Kichik u,y va bosh U,Y harflari. Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik u,y va bosh U,Y harflarini yozishni o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik u,y va bosh U,Y harflarini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Kichik eg, va bosh E,G harflarini yozish. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Kichik eg, va bosh E,G harflarini Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik eg, va bosh E,G harflarini yozishni o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik eg, va bosh E,G harflarini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Ng harf birikmasini yozishga o’rgatish. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar:Ng harfi birikmasi. Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi:Ng harf birikmasini yozishni o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. Navbatchi axboroti. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Ng harf birikmasini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Kichik s,h va bosh S,H harflarining yozilishi. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Kichik s,h va bosh S,H harflari. Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik s,h va bosh S,H harflarini yozilishini o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. Navbatchi axboroti. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik s harfini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorgarliklarini tekshirish.
I.Tashkiliy qism.
O’quvchilarni va Bo’yoqli alifbo daftarlarini Mashg’ulotga hozurlash.
O’quv qurollarini tekshirish.
II . O’tilgan mavzularni takrorlash.
Yangi mavzuni o’quvchilarga kichik s harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Kichik s harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik s harfi , yozma shaklini yozishda
S S S S S S S
sa sa sa sa sa sa
sut sut sut sut
soyabon soyabon soyabon
sandiq sandiq sandiq
S S S S
Sa Sa Sa Sa
So So So So
Su Su Su Su
Sardor Sardor Sardor Sardor
Bo’yoqli alifbo daftarlari bilan ishlash. Ushbu yozilishi kerak bo’lgan so’zlar va gapni yozishda o’quvchilar bilan yozish uslublari o’tkaziladi. Havoda mashq qildiriladi. Ayrim o’quvchilarga doskada mashq qildiriladi. Har bir so’z tarkibi tahlil qilinib, h harfining o’zidan oldin va keyingi harfga qo’shib yozish tushuntiriladi. Har bir so’zni shivirlab aytib turib, tushurib qoldirmasdan yozishlari tushuntiriladi. Bo’yoqli alifbo daftarlaridagi;
Bo’yoqli alifbo daftarlari bilan ishlash. Ushbu yozilishi kerak bo’lgan so’zlar va gapni yozishda o’quvchilar bilan yozish uslublari o’tkaziladi. Havoda mashq qildiriladi. Ayrim o’quvchilarga doskada mashq qildiriladi. Har bir so’z tarkibi tahlil qilinib, H harfining o’zidan oldin va keyingi harfga qo’shib yozish tushuntiriladi. Har bir so’zni shivirlab aytib turib, tushurib qoldirmasdan yozishlari tushuntiriladi. Bo’yoqli alifbo daftarlaridagi so’zlarga diqqat qilgan holda yozdiriladi.
So’zlarda katta H harfiga e’tibor qaratiladi. O’quvchilarning yozuvlari kuzatib boriladi. O’quvchilar bilan yakka tartibda ish olib boriladi va doskada yozuvlari takror mashq qildiriladi. Qo’shimcha daftar bilan ish olib boriladi . Unda Bo’yoqli alifbo daftarda yozilgan bo’g’in va so’zlar qayta og’zaki aytib turiladi. Qo’shimcha daftarda yozgan so’zlari va yozuvlari muhokama qilinadi.
V. Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish .
Bugungi Mashg’ulotda o’tilgan harflarni yana bir bor eslatiladi va Mashg’ulot davomida qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Kichik sh,p va bosh Sh,P harflarining yozilishi. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Kichik sh,p va bosh Sh,P harflari |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik sh,p va bosh Sh,P harflarini yozishni o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik sh,p va bosh Sh,P harflarini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism.
O’quvchilarni va Bo’yoqli alifbo daftarlarini Mashg’ulotga hozurlash.
O’quv qurollarini tekshirish.
II. Yangi mavzu ustida ishlash.
Yangi mavzuni o’quvchilarga kichik ch harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Kichik ch harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik sh harfi , yozma shaklini yozishda
Bosh Sh harfi-ning yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma bosh Sh harfi , yozma shaklini yozishda
Yangi mavzuni o’quvchilarga kichik p harfini tushuntirishda davom etadi. Kichik p harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik p harfi , yozma shaklini yozishda
p p p p p p p
pa pa pa pa pa
pilla pilla pilla pilla
posbon posbon posbon
payola payola piyola
Bosh P harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik P harfi , yozma shaklini yozishda
P P P P P
Pa Pa Pa Pa Pa
Po Po Po Po Po
Pu Pu Pu Pu Pu
Po’lat Po’lat Po’lat Po’lat
Parpi Parpi Parpi Parpi
Pilla boylikdir .
So’zlarga diqqat qilgan holda yozdiriladi. So’zlarda bosh P harfiga e’tibor qaratiladi. O’quvchilarning yozuvlari kuzatib boriladi. O’quvchilar bilan yakka tartibda ish olib boriladi va doskada yozuvlari takror mashq qildiriladi. Qo’shimcha daftar bilan ish olib boriladi . Unda Bo’yoqli alifbo daftarda yozilgan bo’g’in va so’zlar qayta og’zaki aytib turiladi. Qo’shimcha daftarda yozgan so’zlari va yozuvlari muhokama qilinadi. Chiroyli , to’g’ri yozgan o’quvchilarning daftari namuna qilib ko’rsatiladi. davri ko’chirib yozish shaklida yoziladi.
V. Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish .
Bugungi Mashg’ulotda o’tilgan harflarni yana bir bor eslatiladi va Mashg’ulot davomida qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Kichik q,ch va bosh Q,Ch harflarining yozilishi. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Kichik q,ch va bosh Q,Ch harflari Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik q,ch va bosh Q,Ch harflarini yozishni o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. Navbatchi axboroti. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik q,ch va bosh Q,Ch harflarini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism.
O’quvchilarni va Bo’yoqli alifbo daftarlarini Mashg’ulotga hozurlash.
O’quv qurollarini tekshirish.
II. Yangi mavzu ustida ishlash.
Yangi mavzuni o’quvchilarga kichik q harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Kichik q harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik q harfi , yozma shaklini yozishda
Q q q q q q q q
Qish qish qish qish
Qush qush qush qush
Qoshiq qoshiq qoshiq
Qo’lqop qo’lqop qo’lqop
Bosh Q harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik Q harfi , yozma shaklini yozishda
Q Q Q Q Q Q
Qa Qa Qa Qa Qa
Qobil Qobil Qobil Qobil
Qodir Qodir Qodir Qodir
Qumri ertak o’qidi .
Qosim ertakni tingladi .
Kichik ch harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Kichik ch harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik ch harfi , yozma shaklini yozishda
ch ch ch ch ch ch
choy choy choy choy
chana chana chana chana
cho’mich cho’mich cho’mich
chumoli chumoli chumoli
Bosh Ch harfi-ning yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik Ch harfi , yozma shaklini yozishda
So’zlarga diqqat qilgan holda yozdiriladi. So’zlarda bosh Ch harfiga e’tibor qaratiladi. O’quvchilarning yozuvlari kuzatib boriladi. O’quvchilar bilan yakka tartibda ish olib boriladi va doskada yozuvlari takror mashq qildiriladi. Qo’shimcha daftar bilan ish olib boriladi . Unda Bo’yoqli alifbo daftarda yozilgan bo’g’in va so’zlar qayta og’zaki aytib turiladi. Qo’shimcha daftarda yozgan so’zlari va yozuvlari muhokama qilinadi. Chiroyli , to’g’ri yozgan o’quvchilarning daftari namuna qilib ko’rsatiladi. davri ko’chirib yozish shaklida yoziladi.
V. Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish .
Bugungi Mashg’ulotda o’tilgan harflarni yana bir bor eslatiladi va Mashg’ulot davomida qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Kichik j,g’ va J,G’ harflarining yozilishi. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Kichik j,g’ va J,G’ harflari. Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik j,g’ va J,G’ harflarini yozishni o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. Navbatchi axboroti. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik j harfini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism.
O’quvchilarni va Bo’yoqli alifbo daftarlarini Mashg’ulotga hozurlash.
O’quv qurollarini tekshirish.
II. Yangi mavzu ustida ishlash.
Yangi mavzuni o’quvchilarga kichik j harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Kichik j harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik j harfi , yozma shaklini yozishda
Bosh J harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma bosh J harfi , yozma shaklini yozishda
o’quvchilarga kichik ch harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Kichik ch harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik g’ harfi , yozma shaklini yozishda
Bosh G’ harfi-ning yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma bosh G’ harfi , yozma shaklini yozishda
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Bo’yoqli alifbo daftarlari bilan ishlash. Ushbu yozilishi kerak bo’lgan so’zlar va gapni yozishda o’quvchilar bilan yozish uslublari o’tkaziladi. Havoda mashq qildiriladi. Ayrim o’quvchilarga doskada mashq qildiriladi. Har bir so’z tarkibi tahlil qilinib, G’ harfining o’zidan oldin va keyingi harfga qo’shib yozish tushuntiriladi. Har bir so’zni shivirlab aytib turib, tushurib qoldirmasdan yozishlari tushuntiriladi. Bo’yoqli alifbo daftarlaridagi so’zlarga diqqat qilgan holda yozdiriladi. So’zlarda bosh G’ harfiga e’tibor qaratiladi. O’quvchilarning yozuvlari kuzatib boriladi. O’quvchilar bilan yakka tartibda ish olib boriladi va doskada yozuvlari takror mashq qildiriladi. Qo’shimcha daftar bilan ish olib boriladi . Unda Bo’yoqli alifbo daftarda yozilgan bo’g’in va so’zlar qayta og’zaki aytib turiladi. Qo’shimcha daftarda yozgan so’zlari va yozuvlari muhokama qilinadi. Chiroyli , to’g’ri yozgan o’quvchilarning daftari namuna qilib ko’rsatiladi. davri ko’chirib yozish shaklida yoziladi.
V. Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish .
Bugungi Mashg’ulotda o’tilgan harflarni yana bir bor eslatiladi va Mashg’ulot davomida qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Kichik z,v va bosh Z,V harfining yozilishi. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Kichik z,v va bosh Z,V harflari. Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik z,v va bosh Z,V harfini yozishni o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. Navbatchi axboroti. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik z,v va bosh Z,V harfini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism.
O’quvchilarni va Bo’yoqli alifbo daftarlarini Mashg’ulotga hozurlash.
O’quv qurollarini tekshirish.
II. Yangi mavzu ustida ishlash.
Yangi mavzuni o’quvchilarga kichik z harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Kichik z harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik z harfi , yozma shaklini yozishda
Bosh Z harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma bosh Z harfi , yozma shaklini yozishda
O’quvchilarga kichik p harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Kichik v harfi-ning yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik v harfi , yozma shaklini yozishda
Bosh V harfi-ning yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma bosh V harfi , yozma shaklini yozishda
V. Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish .
Bugungi Mashg’ulotda o’tilgan harflar yana bir bor eslatiladi va Mashg’ulot davomida qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Ko’rildi: MMIBDO’
Sana _____________
Mavzu: Kichik x,f va X,F harflarining yozilishi. |
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Kichik x,f va X,F harflari. Soatlar soni: 1 soat |
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Kichik x,f va X,F harflarini yozishni o’rgatish. |
Mashg’ulotning texnologik xaritasi
T|r |
Mashg’ulot bosqichlari |
Bajariladigan ish mazmuni |
Bajariladigan ish shakli |
Ajratilgan vaqt |
1 |
Tashkiliy qism |
O’quvchilarni Mashg’ulotga tayyorlash. Navbatchi axboroti. |
Suhbat. |
3 daqiqa |
2 |
O’tilgan mavzuni takrorlash |
O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash. |
Savol- javob. |
10 daqiqa |
3 |
Yangi mavzu ustida ishlash |
Kichik x harfini yozish. |
Ko’rgazmalilik. |
20 daqiqa |
4 |
Yangi mavzuni mustahkamlash |
Bo’yoqli alifbo daftari bilan ishlash |
Daftar bilan ishlash |
10 daqiqa |
5 |
Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish |
Uyga vazifani tushuntirish |
Rag’batlantirish. |
2 daqiqa |
I.Tashkiliy qism.
O’quvchilarni va Bo’yoqli alifbo daftarlarini Mashg’ulotga hozurlash.
O’quv qurollarini tekshirish.
II. Yangi mavzu ustida ishlash.
Yangi mavzuni o’quvchilarga kichik x harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Kichik x harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik x harfi , yozma shaklini yozishda
O’quvchilarga katta X harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Katta X harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma katta X harfi , yozma shaklini yozishdagi farqlar aytiladi. Doskada yoziladi.
Kichik f harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik f harfi , yozma shaklini yozishda
f f f f f
fa fa fa fa fa
fi fi fi fi fi
fil fil fil fil fil
futbol futbol futbol
Bosh F harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma bosh F harfi , yozma shaklini yozishda
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Bo’yoqli alifbo daftarlari bilan ishlash. Ushbu yozilishi kerak bo’lgan so’zlar va gapni yozishda o’quvchilar bilan yozish uslublari o’tkaziladi. Havoda mashq qildiriladi. Ayrim o’quvchilarga doskada mashq qildiriladi. Har bir so’z tarkibi tahlil qilinib, F harfining o’zidan oldin va keyingi harfga qo’shib yozish tushuntiriladi. Har bir so’zni shivirlab aytib turib, tushurib qoldirmasdan yozishlari tushuntiriladi. Bo’yoqli alifbo daftarlaridagi bo’g’in , so’z va gaplar yozdiriladi.
So’zlarga diqqat qilgan holda yozdiriladi. So’zlarda bosh F harfiga e’tibor qaratiladi. O’quvchilarning yozuvlari kuzatib boriladi. O’quvchilar bilan yakka tartibda ish olib boriladi va doskada yozuvlari takror mashq qildiriladi. Qo’shimcha daftar bilan ish olib boriladi . Unda Bo’yoqli alifbo daftarda yozilgan bo’g’in va so’zlar qayta og’zaki aytib turiladi. Qo’shimcha daftarda yozgan so’zlari va yozuvlari muhokama qilinadi. Chiroyli , to’g’ri yozgan o’quvchilarning daftari namuna qilib ko’rsatiladi. davri ko’chirib yozish shaklida yoziladi.
V. Mashg’ulotni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish .
Bugungi Mashg’ulotda o’tilgan harflarni yana bir bor eslatiladi va Mashg’ulot davomida qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Ko’rildi: MMIBDO’
KO'P KO'RILGAN
9-sinf yangi elektron darsliklar
18 sen, 2022
3-sinf yangi elektron darsliklar
17 sen, 2022
8-sinf yangi elektron darsliklar
18 sen, 2022